PARAFIA ŚW. JANA CHRZCICIELA

BUKOWNO

PARAFIA ŚW. JANA CHRZCICIELA

BUKOWNO

Parafia pw. św. Jana Chrzciciela w Bukownie Starym została ustanowiona 7 września 1982 r. przez biskupa kieleckiego Stanisława Szymeckiego.
Pierwszym proboszczem został ks. Stanisław Ziętek.

Powstanie parafii w znacznym stopniu związane było z wydarzeniami, jakie miały miejsce w Bolesławiu, w wyniku czego powstała tam parafia polskokatolicka, a liturgię sprawowano w kaplicy m.in. w Bolesławiu. Do momentu wybudowania obecnego kościoła kult sprawowano w pierwszej kaplicy, przekształconej z rozbudowanego domu mieszkalnego.

Świątynia, pomimo trudności, została wybudowana w latach 1982-1986, według projektu Lidii Chmielarz. Pobłogosławił ją 26 czerwca 1988 r. biskup pomocniczy diecezji kieleckiej Jan Gurda.

Do parafii należą:

Ulice: Sławkowska (dawniej Bukowno Wieś), Przymiarki, Puza, Wapienna, Graniczna

Święto patronalne (odpust parafialny): 24 czerwca - Narodzenie św. Jana Chrzciciela

Prezbiterzy w parafii:

Proboszcz: ks. Dariusz Jaros

Poprzedni proboszczowie:

ks. Stanisław Ziętek, ks. Ryszard Majkowski, ks. Stanisław Błaszczak, ks. Marek Plebanek, ks. Edward Darłak, ks. Jacek Kalkowski, ks. Jan Wadas